Ulewanie, czyli refluks zdarza się niemal każdemu niemowlęciu.
Jednak jak rozpoznać, czy ulewanie jest jeszcze w granicach normy, czy nie?
Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?
Wizyta lekarska jest nieodzowna, jeśli dziecko ulewa po każdym posiłku, traci apetyt, nie przybiera prawidłowo na wadze, ma suchą pieluchę przez ostatnie 6 godzin, ulewaniu towarzyszy płacz, świadczący o tym, że maluszek cierpi.
Kiedy nie należy się niepokoić po ulewaniu?
Nie ma powodów do obaw, jeśli dziecko:
- ulewa raz na jakiś czas (nie po każdym posiłku),
- rozwija się i przybiera na wadze prawidłowo,
- ma apetyt,
- ulewa przy zmianie pozycji, lub w czasie odbicia,
- ulewaniu nie towarzyszy płacz,
- siusia co najmniej 6 razy na dobę i codziennie robi kupkę (noworodki).
Jak możemy w prosty sposób pomóc dziecku?
- Jeśli karmisz piersią, to zwróć uwagę, czy dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi. Gdy maluch chwyta pierś zbyt płytko, to się nie najada i prawdopodobnie łyka wraz z pokarmem powietrze, które jest powodem ulewania lub kolki.
Usta niemowlęcia powinny obejmować całą brodawkę.
- Po najedzeniu się trzymaj dziecko w pozycji pionowej, dopóki mu się nie odbije.
- Jeśli maluszek jest bardzo ruchliwy, możesz karmić krócej, a częściej.
- Staraj się najpierw przewijać lub przebierać niemowlę, a później karmić. Jeśli krótko po najedzeniu się zmieniasz dziecku pieluszkę, to istnieje większe ryzyko ulania. Jeśli jednak musisz przebrać szkraba zaraz po posiłku, rób to delikatnie. Unoś niewysoko jego pupę, wsuwając pod nią dłoń.

- Czasem powodem ulewania jest przekarmianie brzdąca. Niekiedy płacz świadczący o tym, że dziecko jest śpiące, jest podobny to tego, kiedy informuje o głodzie. Obserwuj uważnie maluszka i sprawdź, czy nie występują jeszcze inne sygnały świadczące o senności np. ziewanie, zamyślony wzrok, długie wpatrywanie się w jedno miejsce.
- Jeśli karmisz butelką, zwróć uwagę, czy nie za szybko wypływa z niej mleko. Dziecko może ulewać, kiedy nie nadąża z przełykaniem pokarmu.
- Czasem niemowlę może ulewać, jeśli ma nietolerancję lub alergię pokarmową. W razie najdrobniejszych wątpliwości skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy dziecko ma refluks.
Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci uporać się z nadmiernym ulewaniem u Twojej pociechy i nieco ograniczyć ilość prania ;).
Jeśli te informacje są dla Ciebie użyteczne, podziel się z nimi ze znajomymi, aby też mogli z nich skorzystać.
Przy okazji, jeśli zgubić zbędne kilogramy po urodzeniu dziecka, to zobacz darmowe szkolenie.