logo menu
Zgub kilogramy, poczuj się sobą i miej ciało, które uwielbiasz. Dobre samopoczucie ciała i umysłu!

Kolka u niemowlęcia – 8 sprawdzonych sposobów

Wielu rodziców trapi kolka u ich maleństwa. Niemal nieprzerwany płacz dziecka, którego nie da się uspokoić, może trwać nawet kilka godzin popołudniowych, wieczornych lub nocnych.

DARMOWE SZKOLENIE

Jak zabiegana mama może schudnąć w 15 minut dziennie?

ZOBACZ SZKOLENIE

Starasz się, jak możesz, aby uspokoić i pomóc dziecku, ale Twoje wysiłki są niewspółmierne do efektów.

Pojawia się u Ciebie frustracja i nasila stres, który dodatkowo łączy się ze zmęczeniem fizycznym i psychicznym. To niedobra “mieszanka”. 😉

Twoje emocje odczuwa maleństwo, co powoduje u niego nasilenie objawów. Pojawia się błędne koło, które ciężko jest przerwać.

Co więcej, sąsiedzi pytają się: co Wy wyprawiacie z tym biednym dzieckiem…

Masz wrażenie, że wszystko się wali i wymyka spod kontroli.

Jeszcze ciężko jest Ci patrzeć na cierpienie dziecka i mieć poczucie, że nie można mu pomóc.

Czy aby na pewno nie można nic zrobić? Może jednak niżej przedstawione metody pomogą ulżyć dziecku i przywrócić harmonię w życiu rodzinnym.

DARMOWE SZKOLENIE

Jak zabiegana mama może schudnąć w 15 minut dziennie?

ZOBACZ SZKOLENIE

Czy to na pewno kolka?

Pierwsze, na co musisz zwrócić uwagę, to zastanowić się, czy to jest na pewno kolka niemowlęca?

Dzieci często płaczą z różnych innych powodów, które rodzic może odczytać jako niedomaganie brzuszka.

Kiedy jeszcze płaczą niemowlęta?

  • Bardzo intensywny płacz może być spowodowany np. sennością. Pewne maluchy mają trudności z samodzielnym zasypianiem i często sygnałem, że są śpiące, jest intensywny płacz.
  • Inne niemowlaki silne płaczą przed lub po załatwieniu fizjologicznej czynności. Niektóre dzieci, nie lubią załatwiać się pod siebie, intensywnym płaczem informują, że chcą się opróżnić w bardziej cywilizowany sposób ;).
  • Kolejnym powodem płaczu może być samotność. Wzmożony płacz umożliwia im bycie  blisko z rodzicem.
  • W bardzo rzadkich przypadkach płacz może być znakiem choroby np. zapalenia ucha środkowego czy zakażenia układu moczowego. Jednak w tym problemem zajmuje się już lekarz.

Jakie są objawy kolki?

Jeśli dziecina jest najedzona, przebrana i wyspana, a nadal płacze, to rzeczywiście może mieć problemy z brzuszkiem. Przyczyną jest prawdopodobnie nierozwinięty do końca układ pokarmowy, który ma problemy z trawieniem pokarmu albo alergie itp.

Zazwyczaj to bardzo intensywny płacz, którego nie da się za bardzo ukoić karmieniem, tuleniem, bujaniem czy noszeniem. W wyżej wymienionych przypadkach (oprócz choroby), takie działanie zazwyczaj uspokaja dziecko.

Płaczu może towarzyszyć podkurczanie nóżek i prężenie ciała.

Kolka zazwyczaj pojawia się w określonym przedziale czasowym. Są to godziny popołudniowe lub/i wieczorne lub/i nocne.

DARMOWE SZKOLENIE

Jak zabiegana mama może schudnąć w 15 minut dziennie?

ZOBACZ SZKOLENIE

Jak ulżyć maleństwu i sobie podczas kolki?

Nie ukrywajmy, że kolka stresuje nie tylko samo dziecko, ale i rodzica. Zatem warto spróbować metod łagodzenia jej.

Na co warto zwrócić początkowo uwagę, zanim przystąpisz do leczenia kolki?

  • Jeśli karmisz piersią, przeanalizuj skład Swojej diety. Jeśli karmisz butelką, zastanów się nad zmianą mieszanki. Czasem alergia na składniki mleka może dawać objawy kolki.
  • Pamiętaj, aby dziecku zawsze odbiło się po jedzeniu. Połknięte powietrze, zawsze zwiększa ryzyko pojawienia się dolegliwości jelitowych. Odbicie po jedzeniu zapobiega też ulewaniu niemowlaka.
  • Jeśli karmisz piersią, zwróć uwagę czy dziecko dobrze chwyta brodawkę. Jeśli łapie zbyt płytko, może wraz z pokarmem łykać powietrze. Dodatkowo cały okres karmienie jest wtedy bardzo bolesny dla matki. Dziecko powinno chwytać prawie całą prodawkę.
  • Jeżeli karmisz butelką, sprawdź, czy smoczek i butelka jest odpowiednia dla Twojego dziecka. Dziurka w smoczku powinna być takiej wielkości, aby mleko nie zalewało buzi maleństwa, gdyż wtedy łyka powietrze, które powoduje kolki. Maluszek powinien pić z umiarkowanym wysiłkiem. A powietrze w butelce nie powinno się zasysać.

Poniżej przedstawiam skuteczny dla mojego dziecka algorytm postępowania w przypadku występowania u niego kolki.

  • Jeśli dziecko ma problemy z brzuszkiem w określonych godzinach, to przed tym czasem podaj dziecku jakieś wspomagające preparat antykolkowy. Niektórym dzieciom taka pomoc wystarcza lub złagodzi objawy. Czasem trzeba podanie kropelek powtórzyć. Bo dziecko może mieć dolegliwości falami.
  • Czasem w pozbyciu się gazów pomagania maleństwu podkurczanie jego nóżek. Zbliż jego kolana do brzuszka. Czasem maluszek wtedy purtnie i jest mu lżej. 😉
  • Jeśli w ciągu godziny nie widać poprawy, to możesz spróbować ciepłej kąpieli lub suszarki do włosów.

Co do kąpieli to ciepła woda rozluźniała brzuszek. Problem powracał po wyjęciu dziecka z wody. Przecież nie będziemy cały dzień trzymać dziecka w wodzie… Jednak jeśli kolka trwa w czasie, kiedy zbliża się pora kąpieli, to można ją wykorzystać, żeby chwilę psychicznie odpocząć.

  • Jeśli chodzi o suszarkę do włosów, to można, z bezpiecznej odległości, ciepłym nawiewem dmuchać na brzuszek dziecka. Pamiętaj, aby cały czas lekko ruszać suszarką. Suszarka ma dwie zalety, oddaje ciepło i ma intensywny dźwięk, który często odwraca uwagę bobasa. Często dzieci lubią różnego rodzaju szumy.
  • Jeśli pozostałe metody nie działają, to zostaje ostatnia metoda, która w przypadku mojego dziecka, była zawsze kolkaskuteczna. Są to rurki windi. Rurki wprowadza się częściowo do pupki (odbytu) maluszka, gdy on leży na brzuszku z podkurczonymi nogami (podtrzymujemy nóżki). Przez rurkę wychodzą gazy i dodatkowa niespodzianka ;). Zatem miej naszykowany jakiś podkład zabezpieczający, chroniący przed zabrudzeniami lub wilgotne chusteczki.
    Ostatnia metoda nie należy do najprzyjemniejszych, ale czego się nie zrobi, by maleństwo przestało płakać no i cierpieć. Stosujemy ją jedynie, jeśli pozostałe metody nie działają. Mojemu dziecku przynosiło to natychmiastową ulgę. Zmęczony maluszek niemal od razu zasypiał. Trzeba jednak pamiętać, aby nie stosować rurek za często, żeby organizm niemowlaka się od nich nie uzależnił. Stosujemy je jedynie wtedy, jeśli nic nie pomaga.

Mam nadzieję, że któraś z powyższych metod pomoże Twojemu maluszkowi uporać się dolegliwościami jelitowymi.

Dzięki temu będzie mógł się skupić głównie na rośnięciu i poznawaniu świata. 🙂

Jeśli uważasz te informacje za wartościowe, podziel się nimi ze Swoimi znajomymi, żeby też mogli z nich skorzystać.

Przy okazji, jeśli chciałabyś zgubić zbędne kilogramy po urodzeniu dziecka, to zobacz darmowe szkolenie.

DARMOWE SZKOLENIE

Jak zabiegana mama może schudnąć w 15 minut dziennie?

ZOBACZ SZKOLENIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz mnie na DARMOWE szkolenie – JAK ZABIEGANA MAMA MOŻE SCHUDNĄĆ W 15 MIN DZIENNIE

Tłumaczenie poniższego zdania: Przeczytałam i zgadzam się z polityką prywatności: