Dla niektórych niesamowitym etapem w życiu może być przepłynięcie dłuższego odcinka pod wodą! Jak pływać pod wodą?
Jak pływać pod wodą?
Jednym z najważniejszych elementów jest prawidłowa technika pływacka. Im lepiej wykorzystujesz opór wody jako siłę napędową, tym szybciej i z mniejszym wysiłkiem płyniesz.
Oszczędzanie energii i tlenu jest tu kluczową sprawą.

Kolejnym ważnym elementem jest kontrola tętna.
Im wolniejsze osiągasz tętno tym, mniej tlenu zużywasz i mniej dwutlenku węgla wydziela się do krwi, to z kolei pozwala płynąć dłuższe dystanse pod wodą.
Jak pływać pod wodą i spowolnić własne tętno?
Spowolnienie tętna osiągniesz to w stanie głębokiego relaksu. Technikę tę stosują osoby trenujące freediving.
Polega ona na wykonywaniu określonych oddechów przeponowych np. wdech 4 sekundy, zatrzymanie oddechu 4 sekund, wydech 8 sekund itp.
Tę umiejętność najpierw należy wyćwiczyć “na sucho” w domu. A po pewnej praktyce zastosować w basenie. Pamiętaj, że wyniki bezdechu osiągnięte w domu będę z reguły nieco lepsze niż te na basenie. O to się nie martw, to jest naturalne.
Jak jeszcze efektywnie pływać pod wodą?
Następną sprawą jest maksymalna redukcja stresu, a co się z tym wiąże kontrola myśli. Podczas pływania musisz myśleć o czymś miłym dla Ciebie. Na pewno myśli typu: “muszę dopłynąć do tej ściany, za wszelką cenę!” wbrew pozorom nie pomogą Ci osiągnąć celu, bo wprowadzają element stresu, a to z kolei powoduje większe zużycie tlenu i gromadzenie dwutlenku węgla.
Pływanie pomaga też spalać zbędne kalorie, zatem wspiera w odchudzaniu i osiąganiu pięknej sylwetki.
I najważniejsza ze wszystkiego jest cierpliwość i regularne treningi. Wszystko wymaga czasu. A ewentualne porażki, jakie poniesiesz, są drogą do sukcesu.
Jak powiedział Robert Collier: Sukces to suma niewielkiego wysiłku, powtarzanego z dnia na dzień.
Pamiętaj o Swoim bezpieczeństwie, nie wykonuj niczego poza miarę Swoich możliwości i trenuj zawsze pod nadzorem innej osoby.
Nie wszystkie ćwiczenia są dla każdego. Skonsultuj się ze Swoim lekarzem albo fizjoterapeutą przed rozpoczęciem ćwiczeń. Prezentowane porady i instrukcje mają charakter ogólny i NIE mogą zastąpić indywidualnej porady specjalisty. Nigdy nie ćwicz forsownie. Jeśli poczujesz jakikolwiek dyskomfort lub ból, to przerwij ćwiczenie.
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki są dla Ciebie pomocne. A co Tobie najbardziej pomaga w płynięciu pod wodą?
Zobacz także inne style pływackie i obejrzyj darmowe szkolenie.