Zgub kilogramy, poczuj się sobą i miej ciało, które uwielbiasz. Dobre samopoczucie ciała i umysłu!

Fizjologia ciąży – jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele?

Jaka jest fizjologia ciąży? Podczas ciąży zachodzi wiele zmian w Twoim organizmie. Warto o niektórych wiedzieć, aby zrozumieć, jak Twoja ciało się zmienia od wewnątrz i dopasowuje się do nowych warunków. Sprawdźmy, jak zmienia się fizjologia ciąży z punktu widzenia układu pokarmowego.

Jakie zmiany mogą zachodzić w układzie pokarmowym?

Jeśli chodzi o układ pokarmowy, to w czasie ciąży następuje lepsze trawienie i wchłanianie pokarmów, a wraz z nim witamin i minerałów. Z drugiej strony, na skutek wzmożonej przemiany materii, następuje brak magazynowania substancji odżywczych w okresie międzyposiłkowym. Zatem często pojawia się uczucie głodu. Dlatego często spożywaj urozmaicone posiłki w małych ilościach i koniecznie spożywaj pierwszy posiłek zaraz po obudzeniu się, najlepiej przed wstaniem z łóżka.   Dodatkowo może pojawić się zgaga, bo zmniejsza się ilość pepsyny w żołądku i zaparcia, gdyż spowalniają się ruchy jelit. Aby zminimalizować te skutki, stosuj dietę z podwyższoną zawartością błonnika i pamiętaj o częstym piciu wody.

Jakie zmiany mogą zajść w układzie krążenia?

fizjologia ciąży, czerwone krwinki
Czerwone krwinki

W ciąży jest większa tendencja do niedokrwistości, wzrostu odczynu OB i krzepliwości krwi, na skutek wzrostu objętości osocza, liczby krwinek białych, płytek krwi oraz białek osocza. Może nastąpić szybsze pocenia się i ciągłe uczucie gorąca, ponieważ zwiększa się przepływ krwi. A powiększone naczynia krwionośne mogą przyczyniać się do omdleń, żylaków kończyn, sromu i odbytu.

O czym warto pamiętać w związku z tymi zmianami?

Noś przewiewny ubiór z naturalnych tkanin, który nie uciska brzucha i klatki piersiowej. Pamiętaj o właściwej higienie osobistej. Unikaj długotrwałej pozycji siedzącej i stojącej, gorących lub zimnych kąpieli. NIE korzystaj z sauny! Odpoczywaj w pozycji leżącej na boku z uniesionymi nogami.   Jakie zmiany zachodzą w układzie oddechowym?   Na skutek wzrostu wentylacji płuc, wymiany gazowej i pojemność poszczególnych oddechów, następuje lepsze dotlenienie zarówno matki, jak i dziecka. A w dodatku wybrzuszenie żeber, powoduje wzrost klatki piersiowej. Dlatego pamiętaj o zmianie rozmiaru stanika podczas ciąży, bo zbyt ciasny może powodować niedotlenienie czy nawet omdlenie. Unikaj pomieszczeń zadymionych i często przebywaj na świeżym powietrzu.  A jak zmienia się fizjologia ciąży z perspektywy układu moczowego?

Jakie zmiany zachodzą w układzie moczowym?

Pod wpływem m.in. zwiększonego przepływu krwi w nerkach i zwiększonej resorpcji zwrotnej wody, i podniesionego pęcherza, występuje częste oddawanie moczu w małych ilościach. Może też wystąpić wzrost skłonności do obrzęków, na skutek nasilonej resorpcji zwrotnej sodu. Jeśli występuje u Ciebie duże ryzyko wystąpienia obrzęków, należy prawie całkowicie zrezygnować z solenie potraw i unikać pożywienia z jego dużą zawartością np. żółtego sera. Zwróć też uwagę na skład pitnych wód mineralnych, aby miały niską zawartością sodu. Pamiętaj o częstym piciu płynów, aby ułatwić wypłukiwanie toksyn z organizmu i uniknąć powstawania piasku i kamieni w nerkach. Wskazana jest także właściwa dieta z odpowiednią ilością węglowodanów.

Jakie zamiany zachodzą w gruczołach sutkowych?

W czasie ciąży następuje rozbudowanie zrazików mlecznych. W związku z tym może wystąpić obrzmienie, wrażliwość, a nawet bolesność piersi. Prawdopodobne są też zmiany w wyglądzie tj. poszerzenie siatki naczyń podskórnych, przebarwienie obwódek i brodawek piersiowych. A pod wpływem ucisku z brodawek może wypływać płyn. Dodatkowo na piersiach mogą pojawić się rozstępy. Aby im zapobiec, stosuj specjalne preparaty. Stymulacja brodawek w okresie okołoporodowym może wywołać lub nasilać poród, a wcześniej wywołać poród przedwczesny. Unikaj stymulacji brodawek, jeśli masz zagrożoną ciążę.   Zadbaj o odpowiednią higienę piersi, lepiej jest myć piersi samą wodą, by nie zmywać z nich naturalnej warstwy ochronnej produkowanej przez gruczoły łojowe. A w okresie karmienia, dobrze jest dodatkowo wietrzyć piersi. Jak wygląda fizjologia ciąży z perspektywy układu rozrodczego?

Jakie zmiany zachodzą w narządzie rozrodczym?

W czasie ciąży pojemność macicy wzrasta z 5 ml do 5 litrów! Jej ściana staje się cieńsza i zwiększa się liczba włókien mięśniowych. Szyjka macicy zostaje zamknięta czopem śluzowym, który zabezpiecza przed wniknięciem drobnoustrojów. Dodatkowym zabezpieczeniem przed zarazkami jest zmiana pH śluzu pochwowego na bardziej kwaśny. A ilość wydzieliny szyjkowej jest niewielka. W okresie ciąży występują skurcze, które obejmują cały mięsień np. skurcze Braxona-Hicksa, Alvareza. Srom jest powiększony i przebarwiony, a na jego powierzchni mogą pojawić się żylaki. Aby im zapobiec, stosuj odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne.   Dbaj także o prawidłową higienę intymną i unikaj publicznych toalet, aby uniknąć źródeł zakażenia.

Fizjologia ciąży – Jakie zmiany zachodzą w układzie nerwowym?

W czasie ciąży układ nerwowy ma wzmożoną reaktywność. I następuje zaburzenie równowagi pomiędzy bodźcami korowymi i podkorowymi. W związku z tym kobieta w ciąży staje się chwiejna uczuciowo, łatwiej wybucha płaczem, a jej reakcji na różne sytuacje nie da się przewidzieć. Ma większą wrażliwość umysłu. To, co brzydkie i okrutne dużo bardziej wzbudza w niej obrzydzenie i wstręt, a to, co piękne momentalnie wywołuje dreszcz wzruszenia. Dlatego rodzina i partner powinni być bardziej wyrozumiali w stosunku do kobiety w ciąży. A przyszła mama powinna nauczyć się skutecznych dla niej technik relaksacji, aby łatwiej radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. I nie pozostawiać ważnych decyzji na III trymestr ciąży. Dobrze jest jeszcze otaczać się pięknem, aby być łatwiej i częściej w dobrym nastroju! 🙂

Przy okazji, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat wyszczuplenia brzucha po ciąży, to dołącz do mojego programu online Piękna Kobieta.

heartKliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak schudnąć po ciąży, poczuć się bardziej sobą i być zadowoloną ze swojego ciała 💜

Jakie zmiany zachodzą w wyglądzie?

U kobiety w ciąży zmianie może ulec cera. Istnieje też prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów (w okolicy brzucha, piersi, ud i pośladków) nadmiernego owłosienia i nasilonej pigmentacji. Paznokcie i włosy mogą stać się bardziej łamliwe. A włosy mogą wypadać. Zwiększa się skłonność do obrzęku i krwawień dziąseł. Jak temu zaradzić? Dbaj o higienę jamy ustnej i pamiętaj o regularnych kontrolach dentystycznych, aby uniknąć pojawienia się i rozwoju próchnicy i paradontozy. Pamiętaj o właściwym odżywianiu i uzupełnianiu witamin i mikroelementów. Masuj i stosuj odpowiednie kremy na miejsca skłonne do rozstępów.

Jakie zmiany zachodzą w układzie ruchu?

O zmianach w układzie ruchu dowiesz się, czytając: zmiany postawy kobiety w ciąży

Zobacz także, jak schudnąć po ciąży i pobierz darmowego e-booka, aby dowiedzieć się, jak szybciej osiągnąć ten cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tłumaczenie poniższego zdania: Przeczytałam i zgadzam się z polityką prywatności:

Zapisz mnie na newsletter i DARMOWY ebook – Sekrety spalania tkanki tłuszczowej!