Jaka jest fizjologia ciąży? Podczas ciąży zachodzi wiele zmian w Twoim organizmie. Warto o niektórych wiedzieć, aby zrozumieć, jak Twoja ciało się zmienia od wewnątrz i dopasowuje się do nowych warunków. Sprawdźmy, jak zmienia się fizjologia ciąży z punktu widzenia układu pokarmowego.
Jakie zmiany mogą zachodzić w układzie pokarmowym?
Jeśli chodzi o układ pokarmowy, to w czasie ciąży następuje lepsze trawienie i wchłanianie pokarmów, a wraz z nim witamin i minerałów. Z drugiej strony, na skutek wzmożonej przemiany materii, następuje brak magazynowania substancji odżywczych w okresie międzyposiłkowym. Zatem często pojawia się uczucie głodu. Dlatego często spożywaj urozmaicone posiłki w małych ilościach i koniecznie spożywaj pierwszy posiłek zaraz po obudzeniu się, najlepiej przed wstaniem z łóżka. Dodatkowo może pojawić się zgaga, bo zmniejsza się ilość pepsyny w żołądku i zaparcia, gdyż spowalniają się ruchy jelit. Aby zminimalizować te skutki, stosuj dietę z podwyższoną zawartością błonnika i pamiętaj o częstym piciu wody.
Jakie zmiany mogą zajść w układzie krążenia?

W ciąży jest większa tendencja do niedokrwistości, wzrostu odczynu OB i krzepliwości krwi, na skutek wzrostu objętości osocza, liczby krwinek białych, płytek krwi oraz białek osocza. Może nastąpić szybsze pocenia się i ciągłe uczucie gorąca, ponieważ zwiększa się przepływ krwi. A powiększone naczynia krwionośne mogą przyczyniać się do omdleń, żylaków kończyn, sromu i odbytu.
O czym warto pamiętać w związku z tymi zmianami?
Noś przewiewny ubiór z naturalnych tkanin, który nie uciska brzucha i klatki piersiowej. Pamiętaj o właściwej higienie osobistej. Unikaj długotrwałej pozycji siedzącej i stojącej, gorących lub zimnych kąpieli. NIE korzystaj z sauny! Odpoczywaj w pozycji leżącej na boku z uniesionymi nogami. Jakie zmiany zachodzą w układzie oddechowym? Na skutek wzrostu wentylacji płuc, wymiany gazowej i pojemność poszczególnych oddechów, następuje lepsze dotlenienie zarówno matki, jak i dziecka. A w dodatku wybrzuszenie żeber, powoduje wzrost klatki piersiowej. Dlatego pamiętaj o zmianie rozmiaru stanika podczas ciąży, bo zbyt ciasny może powodować niedotlenienie czy nawet omdlenie. Unikaj pomieszczeń zadymionych i często przebywaj na świeżym powietrzu. A jak zmienia się fizjologia ciąży z perspektywy układu moczowego?
Jakie zmiany zachodzą w układzie moczowym?
Pod wpływem m.in. zwiększonego przepływu krwi w nerkach i zwiększonej resorpcji zwrotnej wody, i podniesionego pęcherza, występuje częste oddawanie moczu w małych ilościach. Może też wystąpić wzrost skłonności do obrzęków, na skutek nasilonej resorpcji zwrotnej sodu. Jeśli występuje u Ciebie duże ryzyko wystąpienia obrzęków, należy prawie całkowicie zrezygnować z solenie potraw i unikać pożywienia z jego dużą zawartością np. żółtego sera. Zwróć też uwagę na skład pitnych wód mineralnych, aby miały niską zawartością sodu. Pamiętaj o częstym piciu płynów, aby ułatwić wypłukiwanie toksyn z organizmu i uniknąć powstawania piasku i kamieni w nerkach. Wskazana jest także właściwa dieta z odpowiednią ilością węglowodanów.
Jakie zamiany zachodzą w gruczołach sutkowych?
W czasie ciąży następuje rozbudowanie zrazików mlecznych. W związku z tym może wystąpić obrzmienie, wrażliwość, a nawet bolesność piersi. Prawdopodobne są też zmiany w wyglądzie tj. poszerzenie siatki naczyń podskórnych, przebarwienie obwódek i brodawek piersiowych. A pod wpływem ucisku z brodawek może wypływać płyn. Dodatkowo na piersiach mogą pojawić się rozstępy. Aby im zapobiec, stosuj specjalne preparaty. Stymulacja brodawek w okresie okołoporodowym może wywołać lub nasilać poród, a wcześniej wywołać poród przedwczesny. Unikaj stymulacji brodawek, jeśli masz zagrożoną ciążę. Zadbaj o odpowiednią higienę piersi, lepiej jest myć piersi samą wodą, by nie zmywać z nich naturalnej warstwy ochronnej produkowanej przez gruczoły łojowe. A w okresie karmienia, dobrze jest dodatkowo wietrzyć piersi. Jak wygląda fizjologia ciąży z perspektywy układu rozrodczego?
Jakie zmiany zachodzą w narządzie rozrodczym?
W czasie ciąży pojemność macicy wzrasta z 5 ml do 5 litrów! Jej ściana staje się cieńsza i zwiększa się liczba włókien mięśniowych. Szyjka macicy zostaje zamknięta czopem śluzowym, który zabezpiecza przed wniknięciem drobnoustrojów. Dodatkowym zabezpieczeniem przed zarazkami jest zmiana pH śluzu pochwowego na bardziej kwaśny. A ilość wydzieliny szyjkowej jest niewielka. W okresie ciąży występują skurcze, które obejmują cały mięsień np. skurcze Braxona-Hicksa, Alvareza. Srom jest powiększony i przebarwiony, a na jego powierzchni mogą pojawić się żylaki. Aby im zapobiec, stosuj odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne. Dbaj także o prawidłową higienę intymną i unikaj publicznych toalet, aby uniknąć źródeł zakażenia.
Fizjologia ciąży – Jakie zmiany zachodzą w układzie nerwowym?
W czasie ciąży układ nerwowy ma wzmożoną reaktywność. I następuje zaburzenie równowagi pomiędzy bodźcami korowymi i podkorowymi. W związku z tym kobieta w ciąży staje się chwiejna uczuciowo, łatwiej wybucha płaczem, a jej reakcji na różne sytuacje nie da się przewidzieć. Ma większą wrażliwość umysłu. To, co brzydkie i okrutne dużo bardziej wzbudza w niej obrzydzenie i wstręt, a to, co piękne momentalnie wywołuje dreszcz wzruszenia. Dlatego rodzina i partner powinni być bardziej wyrozumiali w stosunku do kobiety w ciąży. A przyszła mama powinna nauczyć się skutecznych dla niej technik relaksacji, aby łatwiej radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. I nie pozostawiać ważnych decyzji na III trymestr ciąży. Dobrze jest jeszcze otaczać się pięknem, aby być łatwiej i częściej w dobrym nastroju! 🙂
Jakie zmiany zachodzą w wyglądzie?
U kobiety w ciąży zmianie może ulec cera. Istnieje też prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów (w okolicy brzucha, piersi, ud i pośladków) nadmiernego owłosienia i nasilonej pigmentacji. Paznokcie i włosy mogą stać się bardziej łamliwe. A włosy mogą wypadać. Zwiększa się skłonność do obrzęku i krwawień dziąseł. Jak temu zaradzić? Dbaj o higienę jamy ustnej i pamiętaj o regularnych kontrolach dentystycznych, aby uniknąć pojawienia się i rozwoju próchnicy i paradontozy. Pamiętaj o właściwym odżywianiu i uzupełnianiu witamin i mikroelementów. Masuj i stosuj odpowiednie kremy na miejsca skłonne do rozstępów.
Jakie zmiany zachodzą w układzie ruchu?
O zmianach w układzie ruchu dowiesz się, czytając: zmiany postawy kobiety w ciąży.
Zobacz także, jak schudnąć po ciąży i obejrzyj darmowe szkolenie.